OTW breddar verksamheten och skapar ett helt nytt pr-erbjudande.

OTW satsar på eget pr-erbjudande

2011-12-20

OTW breddar verksamheten och skapar ett helt nytt pr-erbjudande.  

— Med våra redaktionella produktioner som bas skapar vi redan i dag medievärden för miljontals kronor åt våra kunder. Nu vill vi konkretisera vårt erbjudande och arbete inom det här området, säger Jonas Nilsson, vd för OTW Communication.

OTW:s  arbete med bland andra Barncancerfonden, Svevia, Lärarnas Riksförbund och Motormännen har gett stora pr-effekter.  Nu utökar OTW sitt pr-fokus och satsar på ett erbjudande i två delar:

• Den ena delen består av traditionell pr i form av kommunikationsplaner, debattartiklar och pressreleaser.Patrik Brissman

• Den andra delen handlar om att använda redaktionella kanaler som verktyg för att få uppmärksamhet i traditionell media, exempelvis dagstidningar och nyhetskanaler.

Patrik Brissman, med mångårig erfarenhet som journalist och pr-konsult på OTW, kommer att leda satsningen.

– Vi producerar och paketerar dagligen mängder av högkvalitativ journalistik. Nu kan vi få ut ännu större effekt av det arbetet vilket gynnar våra kunder, säger Patrik Brissman.

OTW har redan redan tecknat avtal med ett par kunder med det nya erbjudandet och för diskussioner med ett flertal andra.

– Vi presenterar just nu vårt erbjudande för många av våra kunder och intresset är jättestort. Alla förstår vilka värden som genereras när vi adderar och integrerar pr till vårt redaktionella arbete, säger Jonas Nilsson.

Ylva och gästerna Björn Kjellman, Ralf Gyllenhammar, Nanne Grönvall, Josephine F
Ylva och gästerna Björn Kjellman, Ralf Gyllenhammar, Nanne Grönvall, Josephine Forsman och Cookies n Beans bjuder på öppenhjärtliga samtal och spännande musikaliska möten.

Hej, du använder en gammalmodig webbläsare som inte klarar av att visa moderna webbplatser. Kom ikapp verkligheten med en ny webbläsare som till exempel